ДРОН-МІНОШУКАЧ
Розмінування

“ДРАКОНИ” З КРАЇНИ КЛЕНОВОГО ЛИСТЯ

До України прилетіли канадські дрони зі штучним інтелектом

  • Operators’ drones, attention! Everybody else, please, stay back this way!

Попередження англійською з канадським прононсом лунає полем біля села Перемога на межі Чернігівщини та Київщини. 3 місяці тому тут же суто кацапською віддавалися накази нищити все українське. Вздовж траси М10, яка поєднує столицю держави з містом Прилуки, за місяць російської окупації була розстріляна й замінована ледь не кожна хата. Прибрати смертельні артефакти зголосилися канадійські вихідці з української землі і привезли на свою історичну Батьківщину дрони-«дракони».                                                                           «Два дрони літатимуть одночасно, піднімаючись з протилежних боків поля назустріч одне одному і рухаючись зигзаго-подібною траєкторією, щоб максимально прискорити процес збирання даних», – пояснює кореспонденту інформаційного агентства «Новини України» президент канадської компанії-виробника дронів DraganFly.

DraganFly

Кемерон Челл особисто доставив до України спецрадар, який канадські розробники сконструювали буквально за місяць до презентації пілотного проекту з розмінування. «Це остання модель, яку ми отримали на початку червня. Зазвичай він кріпиться до гелікоптера, а тепер до нашого дрона. Саме він і зможе показати всі ці «карти поля» у  3D», – повідомив Кемерон Челл.

ДРОН-МІНОШУКАЧ «4 В 1»: МАГНІТ, ГРАДУСНИК, ДАТЧИК ПАРИ

І ЛІНЗА ЩІЛЬНОСТІ

Присутній на презентації пілотного проекту з розмінування керівник української компанії безпілотних рішень(DefC) Сергій Скиданов в інтерв’ю інформаційному агентству «Новини України» детально роз’яснив, як саме допомагатимуть українським саперами спеціалізовані канадські дрони.

«Канадська компанія займаєтся розробкою датчиків та сенсорів вже впродовж 22 років. У них є пакети з використанням 7 спеціалізованих камер на різних програмних носіях: спектральний та тепловізійний аналіз, датчики, лінзи й магнітометри. Отримані від них матеріали завантажуються у нейронну мережу з величезною бібліотекою різних типів грунту, снарядів, зарядів та мін.

При створенні штучним інтелектом такої мапи поля може бути відпрацьований навіть тип і характер бойових дій, які були у тій місцевості: де був вхід техніки, де які саме фланги й укріп-райони мінувалися, де найбільша глибина , а де була найменша інтенсивність. Усі ці дані штучний інтелект видає оператору, який вже разом з саперами відновлюють карту поля, так званий «сайт поля».


На реальне поле сапери виходять лише тоді, коли мають на руках «карту залягання артефактів»: чи то це сучасний снаряд або міна, чи нерозірваний боєприпас з замкненим бойовим ланцюгом, який вже неможливо витягти з землі і треба робити підрив на місці
», – пояснив Сергій Скиданов.

Сергій Скиданов

За словами президента канадської компанії-виробника дронів, увесь час поки їхній дрон літає над землею, 3D-модель показує як змінюється ґрунт на глибині до 3 метрів.

«З початку ми моніторимо коже сантиметр поверхні, а потім за допомогою спецрадару та інших сенсорів досліджуємо глибину . Магнітометр розпізнає усі металеві об’єкти. Мультиспектральні пристрої аналізують щільність і вологість ґрунту. За звичайного денного освітлення побачити це неможливо, тому ми застосовуємо світлочуттєві камери. Термальні камери вимірюють температуру ґрунту впродовж денного і нічного часу і визначають де саме була різниця температур(метал віддає тепло скоріше за землю) А спецрадар при певному випромінюванні аналізує ґрунт на глибині до 3 метрів і виявляє у ньому неприродні об’єкти.», – пояснив Кемерон Челл.

Магнітометр розпізнає усі металеві об’єкти

ЗОНА РОЗМІНУВАННЯ В УКРАЇНІ – 40 НАГІРНИХ КАРАБАХІВ

Уповноважений Міністерством оборони України представляти українських саперів, директор української компанії TransImpex Володимир Петрушенков пропонує канадійським виробникам дронів «перейти від слов до діла».

«Сьогодні ми готуємо пілотний проект з використанням ваших дронів для протимінного обстеження районів. Можемо розраховувати, що по заявці конкретного фермера Ви вже зможете сьогодні виконати конкретне завдання з розмінування – укладаємо контракт між саперами та фермерами, що я як сапер здійснюю протимінне обстеження району, а з вами я укладаю угоду на використання даних з ваших дронів. Ви літаєте, збираєте дані і видаєте мені карту района. Я проводжу аналіз й мої сапери йдуть по маршруту, знімають міни і прибирають. По фіналу я видаю фермеру акт про розмінування його аграрної території, бо це не юрисдикція ані Міноборони, яке розміновує військові об’єкти, ані ДСНС, котре працює просто по виклику про надзвичайну ситуацію», – підкреслив Володимир Петрушенков.

За словами керівника компанії, яка вже понад 20 років спеціалізується на протимінній діяльності, всі поствоєнні держави, котрі зазнали масштабного замінування територій, створювали спеціалізовані національні органи для здійснення розмінування по всіх галузях народного господарства: від аграрних полів та транспортних магістралей – до об’єктів інфраструктури та соціальних закладів. Таким же шляхом варто піти й Україні, оскільки це одна з вимог Північно-атлантичного альянсу, до якого наша держава розраховує приєднатися.

«Щоб саперам не обходити ногами ці тисячі кілометрів замінованих територій, застосовується ця практика вже впродовж 7 років у різних країнах, постраждалих від військових конфліктів. Це Сирія, Лівія, Хорватія, Балканський півострів, Азербайджан… Приклад азербайджансько-армянського конфликту – це Нагірний Карабах. Вони лише минулого року завершили 20-річну історію розмінування своїх 4 000 квадратних кілометрів. В Україні ж цифри дійсно вражаючі. Близько 160 000 квадратних кілометрів у нас под зоною розмінування. Це десятки років, нажаль», – підкреслив керівник української компанії безпілотних рішень. За словами Сергія Скиданова, представлені канадськими виробниками технології є дуже дороговартісними. Гроші на їхню закупівлю вже збирає українська діаспора в Канаді.

«Цю презентацію ми проводимо під егідою нашого фонду YellowBlue”. І нас вже є перші кейси – наші друзі з українсько-канадської діаспори займаються пошуком донорів, оскільки ми розраховуємо на міжнародну допомогу. Сподіваємося, що сьогодні ми проведемо випробування, отримаємо необхідні відповіді для позитивного результату і перейдемо до практичної реалізації проекту, починаючи з масштабування груп і навчання технічних спеціалістів», – підсумував Скиданов.

директор української компанії TransImpex Володимир Петрушенков

«ШАЙТАН-ФЕРМЕР»: ЧАЙ ДЛЯ БУРЯТІВ І РОЗТЯЖКА ДЛЯ СИНА

Найбільше чекає на приліт канадських «дронів-драконів» на межу Чернігівської та Київської областей голова місцевого фермерського господарства «Кедрівка» Олексій Кравченко. Сьогодні аграрій з усмішкою згадує, як пропонував окупантам-бурятам «чай-каву», а ті з переляку бути отруєними обзивали його «шайтаном». Та жартами перед журналістами чоловік намагається приховати страх за свою родину. Ледь не втратили вже старшого сина.

«У березні якраз під час окупації старший син умудрився зачепити розтяжку вздовж одного з парканів навколо нашого господарства. Граната вибухнула, але він вцілів, на щастя! Самому постраждати – це одне, а якщо страждає дитина – це зовсім страшно!», – пояснює Олексій Кравченко.  Його фермерське господарство під час російської окупації зазнало не лише масованого замінування, а й нищівних руйнувань – від вибуху згорів цілий склад сінокосів.

«Згоріло усе до бісової матері! Це фураж для коней(сіно й солома). Ми розраховували, що якраз навесні воно буде добре продаватися. Плюс сама будівля складу, розміром 11 на 18 метрів. Для мене це дуже відчутні збитки. Не менш мільйона гривень і це за довоєнними цінами», – підсумовує аграрій. А от порахувати скільки грошей знадобиться на відновлення довоєнного стану сімейного господарства його керівник навіть не береться, допоки у землі залишається хоч один смертельний артефакт.

«По моїй території їздили російські БМП, БТРи й танки – обстрілювали сусідню Лук’янівку, коли наші звільняли її від орків. Були також протитанкові міни, були й снаряди. (показує російські снаряди)

Це якраз на моїй території – під таким хламом опинилася величезна площа. Ось ці уламки ракети сипалися над головою, але вибуху майже не було чутно, а значить бойова частина з тротилом залишається десь тут поряд. Обстежувати великі території, починаючи з гектару – це важливо і потрібно, бо самостійно це зробити звичайним людям практично неможливо. Я сам ходив з металошукачем по гектарах і зрозумів, що я не впораюся!», – зізнався Олексій Кравченко. 

голова місцевого фермерського господарства «Кедрівка» Олексій Кравченко

На виклик українських аграріїв вже реагує і державна влада. Рятувальна служба поповнює свій штат саперів і покращує їхню кваліфікацію та технічне забезпечення. Зокрема, керівництво ДСНС провело експериментальне розмінування з використанням канадських дронів зі штучним інтелектом.

«Вчора ми з державними органами здійснили експеримент, за результатами якого Департамент з питань надзвичайних ситуацій підтвердив серйозну зацікавленість у представленій канадійцями техніці і подальшому навчанні своїх інструкторів. Для цього у структурі ДСНС створено велике управління з розмінування. Прийнято в штат близько 400 саперів-піротехників, котрі потребують і такої передової техніки, яку ми сьогодні презентували, і відповідне підвищення кваліфікації сапера для роботи з нею», – повідомив на завершення презентації пілотного проекту компанії DraganFly її технічний представник в Україні – керівник компанії безпілотних рішень Def-C Сергій Скиданов, анонсувавши прибуття першої партії канадських «дронів-драконів» зі штучним інтелектом вже у сепрні поточного року.

Репортаж Олега Дейнеки, ІА «Новини України»

Leave A Comment

Your Comment
All comments are held for moderation.